Ogrenmek Ogrètmek ve Dost kazanmak icin
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log in  

Share | 
 

 voltaire

Go down 
AuthorMessage
DerdiGuzeL
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 787
Registration date : 2006-01-06

PostSubject: voltaire   Fri 28 Apr à 21:48


François Marie Arouet Voltaire (1694-1778) ünlü Fransız yazar ve filozof. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur.

Orta sınıf bir aileden gelen ve asıl adı François Marie Arouet olan Voltaire 1694 yılında Paris'te doğdu. Paris'te Jesuit College Louis de Grand'da eğitim gördü. Voltaire; aldığı eğitimin etkisi ve daha sonra elde ettiği edebi ün ve zenginlik gözönüne alındığında bir aristokrat olarak kabul edilebilir. Fransa'da ifade özgürlüğünün sınırlı olduğu dönemde, Voltaire, “Parisien” topluluğunun başına geçti. Ancak 1717 yılında Regent ve Duc d'Orleans ile alay ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Bastille'de kısa bir süre tutukluluk dönemi geçiren Voltaire, bu süre içerisinde "Oedipe" adlı oyununu yazdı ve 1718 yılında yayınladı. Voltaire'nin bu ilk çalışmasından sonra 1723 yılında gizlice "Henriade" adlı şiirini yayınladı. 1726 yılında Duc de Rohan'ın düşmanlığı nedeniyle yeniden tutuklandı. Voltaire ülkeden ayrıldı ve kilise ile mevcut düzen aleyhinde yazılar yazmaya başladı. 1726 yılında Ingiltere'ye göç etti ve burada "Letters Philosophiques" adlı eserini yazdı. 1746 yılında Fransız Akademisine seçildi. 1750 yılında uzun süredir temaslarda bulunduğu Prusya kralı II. Frederik'in misafiri olarak Prusya'ya gitti ve orada üç yıl kaldı. Ancak bu ziyaret arkadaşlıklarının bozulması ile neticelendi. 1751 yılında "The Age of Louis XIV" adlı çalışması yayınlandı. 1754 yılından sonra Cenevre yakınlarında bulunan Ferney'e yerleşti. Burada ilk bölümü 1764 yılında yayınlanan "Dictionnaire Philosophique" (Felsefe Sözlüğü) adlı eserini yazmaya başladı. 1756 yılında yayınlanan "Essai sur les Maeurs" adlı eseri de Voltaire'nin Ferney'deki çalışmalarından birisiydi.

Voltaire'nin en önemli eserlerinden biri olan "Candide", O'nun iyimserlik ve ilerlemeye olan inancını sarsan Lizbon depreminden sonra yazılmıştır.

_________________
Back to top Go down
View user profile http://derdiguzel.heavenforum.com
 
voltaire
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
][~*~*~ DerDiGuzeL_FoRuM ~*~*~][ :: Sanat :: Sanat-
Jump to: